Podpora EU

Sportovní modelářské centrum CZECH HEAVEN vzniklo pro uspokojení potřeb modelářů a modelářské veřejnosti provozující tuto zálibu pro zábavu i na vrcholové sportovní úrovni. Koncepce areálu odpovídá světovým bezpečnostním standardům a poskytuje pro uživatele potřebné zázemí pro dokonalé zážitky z modelářského prostředí. Vyzkoušejte i Vy požitek z létání v prostředí modelářského letiště CZECH HEAVEN.

 

Evropská unie

Slovo úvodem

Úvodem trochu historie. RC Model klub jsme založili v roce 1972 a již v roce 1986 na letišti Medlánky s pomocí VUT Brno, jsme postavil vedle stávající travnaté dráhy dráhu asfaltovou 9×70 m pro potřeby maketářů a modelářské veřejnosti.Tato dráha slouží modelářům stále. Po roce 1989 byly pozemky pod dráhou v rámci restitucí vráceny původním majitelům. Podle součastného územního plánu města Brna má celá lokalita Medláneckého letiště změnit účel užívání a má stejně jako letiště ve Slatině sloužit jako průmyslová zóna. Dospěli jsme k názoru, že není možné čekat až se tak stane, ale je nutné danou situaci řešit.

V roce 2006 jsem se dozvěděl, že modeláři z Ivančic chtějí stavět nové modelářské letiště na svých pozemcích. Spojil jsem se s Honzou Dašovským a navrhl mu, spolupráci našich klubů nejen pro výstavbu modelářského areálu, ale další spolupráci při pořádání modelárškých soutěží a společenských modelářských akcí. S tímto oba kluby souhlasili a již máme za sebou několik podařených akcí, včetně mezinárodního závodu F3B Eurotour 2008 v Brně Medlánkách, který byl kladně hodnocen přítomnými zahraničními účastníky.

Po dalších konzultacích s Honzou jsme došli k závěru, že nové letiště by mělo splňovat provozní a bezpečnostní kriteria odpovídající dnešní době. K realizaci takového projektu bylo zapotřebí opatřit značné finanční prostředky, které kluby neměly a pro sponzory by to byla velká nenávratná částka.

Jediné řešení bylo pokusit se chybějící finance zajistit pomocí dotací EU. Od roku 2006 jsme zjišťovali možnosti okolo financování z fondů EU. V roce 2007 jsme zpracovali projektovou dokumentaci a v roce 2008 jsme podali žádost o dotaci na vybudování sportovního modelářského centra. Našemu úsilí a odhodlání vedlo k tomu, že nám byla dotace na náš projekt schválena. Po výběrovém řízení na dodavatele stavby jsme mohli začít stavět náš modelářský sen. Asfaltová dráha o rozměrech 12 x 150 m, stejně velká travnatá dráha se zavlažovacím systémem, osvětlení pro noční létání, klubové prostory s ubytovací kapacitou, to jsou základní parametry letiště. Diváci budou od letové dráhy odděleni bezpečnostní sítí, kde ze strany diváků budou lavičky na sezení a ze strany depa pilotů odkládací stolky s vývody na 230V. V areálu bude dvojpodlažní budova budova s řídicí věží letového provozu, ubytováním s kapacitou 20 lůžek, společenskou místností a občerstvením.

Okolo příjezdové cesty jsou na dvě stovky parkovacích míst pro návštěvníky. V blízkosti provozní budovy je vybudován kemp pro karavany a stanování s možností připojení na elektrickou energii a využitím sociálního zařízení s objektu letiště.

Miloš Tichý,

RC klub Brno